Obaveštenje Kolačići se koriste na ovoj web stranici kako bi pružili najbolje korisničko iskustvo. Ako nastavite, pretpostavljamo da se slažete da primate kolačiće sa ove web lokacije. OK

Buve kod pasa i mačaka

10/05/2020
od strane Vera Furtula
Buve kod pasa i mačaka

Buve kod pasa i mačaka predstavljaju najčešće i najdosadnije spoljašnje parazite pasa i mačaka. U svetu postoji preko 2000 vrsta buva. To su bezkrilni insekti, koji imaju neverovatnu mogućnost skakanja, do 1000 puta više od njihove visine. Buve se hrane krvlju pasa i mačaka, tako da svaki njihov ujed izuzetno iritira naše ljubimce.
Postoje pseće(Ctenocephalides canis) i mačije(Ctenocephalides felis) buve. Kako god to ne znači da pseće parazitiraju isključivo na psima i obrnuto, već naprotiv. Zapravo najčešći uzročnik koji dovodi do problema sa kožom pasa je mačija buva. Najveće infestacije buvama su u proleće, kada je vreme toplije, međutim životinje ih mogu pokupiti i tokom hladnijeg vremena. Zimi se kuće i stanovi greju, pa su uslovi pogodni za njihovo razmnožavanje.

CIKLUS RAZMNOŽAVANJA BUVA KOD PASA I MAČAKA

Razmnožavanje buva kod pasa i mačaka se odvija jako brzo. Ženke buva polažu jaja na pse i mačke, koja zatim kretanjem životinje padaju sa njih. Jaja buva su jako sitna . Jedna ženka buve može da položi oko 40 jaja dnevno. U zavisnosti od spoljašnjih uslova, za 2 dana do 2 nedelje iz jaja izlaze larve buva. Povoljni uslovi za njihovo izleganje su toplo vreme i 70-80% vlažnost vazduha. Larve buva su slepe i izbegavaju svetlost, tako da se nalaze na tamnijim mestima (između dasaka, u tepihu, ispod nameštaja...). Za 5-10 dana od izleganja, larve buva se transformišu u lutke koje će se zatim preobraziti u mlade buve. Mlade ženke buva ubrzo počinju da polažu nova jaja i ceo ciklus se opet ponavlja. Samo 5% buva je na životinji dok 95% boravi u domaćinstvu. Na osnovu ovoga možemo da zaključimo da i jedna jedina buva predstavlja potencijalnu opasnost za vaše domaćinstvo, tako da ukoliko je primetite na vašem psu ili mački reagujte na vreme.

Fleas in Dogs and Cats - Integumentary System - Veterinary Manual

POSLEDICE INFESTACIJE BUVAMA KOD PASA I MAČAKA

Alergija na buve kod pasa i mačaka ili alergijski dermatitis je teška alergija kože. Alergija na buve kod pasa i mačaka javlja se usled osetljivosti na pljuvačku buva. Zbog upornog češanja i grickanja, počinju da gube dlaku i to najčešće u predelu korena repa i na leđima, i dolazi do upalnih procesa na koži pasa i mačaka. Koža postaje vlažna, javlja se crvenilo i kraste. Ukoliko se zapostavi, promene se mogu proširiti po čitavom telu i može doći do komplikacija bakterijskim infekcijama. Vrlo često je potrebno dugo lečenje životinja. Vlasnici pasa i mačaka često pomisle da je u pitanju šuga, koja ipak daje malo drugačiju kliničku sliku. Šuga pasa se karakteriše gubitkom dlake na grudima, stomaku i nogama kao i na laktovima i ušima. Kod mačaka promene počinju na ušima, očnim kapcima, njušci i vratu pa se potom šire na ekstremitete i stomak. Takođe je u oba slučaja prisutan nesnosan svrab. Vlasnici nikad ne trebaju sami da postavljaju dijagnozu, već obavezno u konsultaciji sa veterinarom.

Buva kod pasa i mačaka je prenosioc pantljičare, crevnog parazita Dipylidium caninum kojim se psi i mačke infestiraju tako što progutaju buvu. Ovaj parazit nadražuje anus životinja i usled toga one trljaju delove oko anusa po zemlji, takozvano sankanje. Redovno čišćenje pasa i mačaka od crevnih parazita rešava ovaj problem.

Usled gubitka krvi apsorbovane od strane buva može doći do pojave anemije, kada se psi i mačke brzo zamaraju.
Cat Fleas vs. Dog Fleas? - Colonial Pest Control

KAKO OČISTITI PSA I MAČKU OD BUVA

U borbi protiv buva kod pasa i mačaka svakako treba biti uporan. Podovi, prostirke, jastuci, nameštaj, tepisi se moraju detaljno usisati. Zatim se treba primeniti sredstvo protiv buva kojim će se tretirati domaćinstvo. Postoje razna efikasna sredstva, u različitim oblicima. Ta sredstva se rastvaraju u vodi (Neostomosan) i mogu biti jako toksična po mačke i štence, tako da se ne preporučuje da se tretiraju njima. Ukoliko je infestacija buvama velika, ovaj postupak treba ponavljati na 10-15 dana Uporedo sa tim obavezno moramo očistiti i zaštiti pse i mačke od buva. Prašak protiv buva se može primenjivati i na samim psima i mačkama, iako je većina njih predviđena za tretiranje prostora. Prašak protiv buva deluje samo na odrasle oblike buva i ne pruža zaštitu od njih. Takođe postoje i šamponi protiv buva kod pasa koji takođe deluju trenutno i samo na odrasle oblike buva. Zato je najefikasnije zaštiti psa ili mačku od buva, nakon primene praška ili šampona protiv buva.

NAJBOLJA ZAŠTITA OD BUVA KOD PASA I MAČAKA

Danas postoje različite vrste zaštite od buva u vidu ampula, tableta kod pasa, ogrlica protiv buva kod pasa i mačaka, sprejeva, koje i eliminišu buve kod pasa i mačaka i pružaju im zaštitu od buva, a takođe su i efikasni i protiv krpelja.

Spot on preparati (ampule) se nanose direktno na kožu psa ili mačke, tako što se razmakne dlaka mačke ili psa. Ampule se aplikuju između lopatica ili duž kičme zavisno od proizvođača. Važno je da se pas ili mačka ne kupaju ili ne pokisnu 48 časova pre i posle stavljanja ampule. Deluju tako što se aktivna supstanca raspoređuje u lojnim žlezdama kože i dlačnim folikulima psa ili mačke i tokom 4 nedelje pružaju zaštitu od buva. Na našem tržištu za pse možete naći Advantix ampule, Frontline, Effipro, Fypryst, Ataxxa i mnoge druge ampule.

Ampule protiv buva za mačke su Advantage, Frontline, Effipro, Fypryst i dr. Broadline i Advocate ampule protiv buva za mačke takođe čiste mačke i od crevnih parazita, što je jedna od njihovih prednosti.

Tablete (ukusni zalogajčići) trenutno predstavljaju najefikasniju zaštitu kako od buva tako i od krpelja kod pasa. Takođe su i najbolje u čišćenju pasa od buva. Psi ih uglavnom rado jedu i dejstvo im je 4 nedelje (NexGard, NexGard Spectra i dr.) i 3 meseca (Bravecto). Nažalost tablete protiv buva za mačke u našoj zemlji još nisu registrovane.

Sprejevi protiv buva (Frontline, Effipro, Fypryst) se najviše preporučuju za buve kod štenaca i mačića mlađih od 2meseca, jer su najbezbedniji. Štene ili mače se samo celo naprska bez ispiranja. Zaštita od buva i krpelja traje 4 nedelje. Sprej je najefikasnije sredstvo protiv buva za male mačiće kao i za buve kod štenaca.

Ogrlice spadaju u najisplativija sredstva protiv buva za mačke i pse. Zaštita od buva traje par meseci, u zavisnosti od ogrlice i proizvođača. Ogrlica protiv buva za mačke i pse treba da ima kontakt sa kožom mačke ili psa, ali sa druge strane ne treba da ih davi. Ukoliko ste pronašli buvu na mački ili psu, naš savet nam je da prvo primenite ampulu ili tablete za pse, kako bi očistili psa ili mačku od buva, a zatim nakon 4 nedelje da im stavite ogrlicu protiv buva. (Foresto, Kiltix i dr.).

Foresto ogrlica
Foresto ogrlica protiv buva za mačke i pse štiti 7-8 meseci i vodootporna je, bez mirisa. Samim tim ova ogrlica jednom kad se stavi na psa ili mačku, nema potrebe da se skida, sve dok njeno dejstvo traje.

Kiltix ogrlica (samo za pse)
Kiltix ogrlica protiv krpelja i buva deluje 7 meseci, za razliku od Foresto ogrlice nije vodootporna i ima miris. Problem kod ogrlica koje nisu vodootporne je što moraju da se skidaju sa psa ili mačke kad je kiša ili sneg kao i svaki put kad se pas ili mačka kupaju, inače gube dejstvo kad se pokvase. Svaki put kad se ogrlica protiv krpelja i buva stavi na psa, treba joj određeno vreme da počne da deluje. Kiltix ogrlica protiv buva je isključivo namenjna psima.

Pas ili mačka treba da imaju redovnu zaštitu od buva i to svakog meseca ukoliko koristite mesečne preparate, naravno uz redovno čišćenje od crevnih parazita. Samo tako možemo biti sigurni da je naš ljubimac bezbrižan kao i naše domaćinstvo.