Izaberite deo teme za čitanje:
Šta je srčani crv?
Srčani crv (Dirofilaria immitis) je ozbiljan parazit koji može značajno ugroziti zdravlje pasa. Ovi crvi žive u srcu i plućnim arterijama zaraženih životinja, uzrokujući teške bolesti, pa čak i smrt ako se ne leče pravovremeno. Srčani crv je rasprostranjen širom sveta, ali je posebno prisutan u toplim i vlažnim klimatskim područjima gde su komarci, glavni prenosioci, vrlo aktivni.
Opis i životni ciklus srčanog crva
Srčani crv prolazi kroz složeni životni ciklus koji uključuje više domaćina. Komarci igraju ključnu ulogu u prenošenju parazita. Kada komarac ugrize zaraženog psa, unosi larve srčanog crva u krvotok. Larve zatim prolaze kroz nekoliko razvojnih faza pre nego što postanu odrasli crvi koji se nastanjuju u srcu i plućnim arterijama psa. Ciklus može trajati oko šest do sedam meseci od trenutka infekcije do potpune zrelosti crva.
Kako se psi zaraze srčanim crvom?
Infekcija se događa kada komarac, zaražen larvama srčanog crva, ugrize psa i prenese larve u njegov krvotok. Psi svih starosnih dobi mogu biti zaraženi, ali se najčešće infekcija javlja kod pasa koji provode puno vremena napolju, posebno u područjima sa visokom populacijom komaraca. Infekcija srčanim crvom je ozbiljna i može biti fatalna ako se ne leči pravovremeno.
Srčani crv predstavlja veliku pretnju zdravlju pasa, ali je dobra vest da je infekcija lako sprečiva uz pravilnu prevenciju. U narednim odeljcima, detaljnije ćemo se baviti simptomima, dijagnostikom, prevencijom i lečenjem srčanog crva kod pasa, kako bi vlasnici mogli pružiti najbolju moguću zaštitu svojim ljubimcima.
Simptomi srčanog crva kod pasa
Rana identifikacija simptoma srčanog crva kod pasa može biti ključna za uspešno lečenje. Simptomi mogu varirati u zavisnosti od stadijuma infekcije i opšteg zdravstvenog stanja psa.
Rani simptomi
U ranoj fazi infekcije, simptomi mogu biti suptilni ili potpuno neprimetni. U ovom stadijumu, srčani crv može biti prisutan, ali još uvek nije dostigao zrelost. Rani simptomi mogu uključivati:
- Blagi kašalj: Povremen i neproduktivan kašalj, koji se često zanemaruje kao beznačajan. Pas može kašljati nakon vežbanja ili uzbuđenja.
- Gubitak energije: Pas može delovati umorno ili manje voljan za igru i fizičku aktivnost. Ovaj simptom se često može pripisati starosti ili drugim faktorima, ali može biti rani znak infekcije.
- Blaga netolerancija na vežbanje: Pas se brže zamara tokom šetnji ili igre, što može biti rani znak srčanog crva, jer srce i pluća počinju da budu pod stresom zbog prisustva parazita.
Napredni simptomi
Kako infekcija napreduje i crvi dosegnu zrelost, simptomi postaju izraženiji i ozbiljniji:
- Uporan kašalj: Kašalj postaje sve češći i može biti praćen krvavim ispljuvkom. Ovaj kašalj je rezultat iritacije i oštećenja plućnih arterija.
- Teškoće sa disanjem: Pas može pokazivati znakove otežanog disanja, posebno nakon fizičke aktivnosti. Disanje može biti ubrzano ili plitko, a pas može pokazivati znake respiratorne neudobnosti.
- Letargija: Pas postaje izrazito umoran i neraspoložen za bilo kakvu fizičku aktivnost. Ovaj simptom je često posledica smanjene srčane funkcije i anemije.
- Gubitak težine: Neobjašnjiv gubitak težine i smanjen apetit. Infekcija srčanim crvom može dovesti do smanjenja metabolizma i gubitka telesne mase.
- Natečen trbuh: Zbog nakupljanja tečnosti u trbušnoj šupljini (ascites), trbuh psa može izgledati naduveno. Ovo je posledica zastoja krvi i povećanog pritiska u plućnim venama.
- Blede desni: Znak anemije i smanjene cirkulacije krvi. Blede ili bele desni mogu ukazivati na smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca usled infekcije.
- Kolaps i nesvestica: U najtežim slučajevima, pas može kolabirati zbog smanjene funkcije srca. Ovi simptomi se javljaju kada srce više ne može da pumpa krv efikasno zbog prisustva srčanih crva.
Kako prepoznati simptome kod štenaca i odraslih pasa
Iako se simptomi srčanog crva mogu pojaviti kod pasa svih uzrasta, štenci i stariji psi mogu pokazivati specifične znakove:
- Štenci: Infekcija kod štenaca može biti posebno teška, jer njihova tela nisu u potpunosti razvijena za borbu protiv parazita. Mogu pokazivati znake slabosti, kašlja i neuspeha u normalnom rastu i razvoju. Infekcija može značajno usporiti njihov razvoj i uticati na ukupno zdravlje.
- Odrasli psi: Kod odraslih pasa, simptomi mogu uključivati smanjenu izdržljivost, stalni kašalj i znakove srčanih problema kao što su nepravilan ritam srca. Simptomi kod odraslih pasa mogu biti postepeni i progresivni, što otežava njihovo rano otkrivanje.
Dijagnoza srčanog crva
Dijagnostikovanje srčanog crva kod pasa je ključan korak u pravovremenom i uspešnom lečenju. Redovni veterinarski pregledi i testiranja su od suštinske važnosti za rano otkrivanje infekcije.
Kada posetiti veterinara?
Vlasnici pasa treba da budu posebno oprezni i da posete veterinara u sledećim situacijama:
- Godišnje kontrole: Redovne godišnje posete veterinaru za preventivne preglede i testove na srčanog crva. Odrasli psi treba da budu testirani najmanje jednom godišnje, čak i ako su na preventivnim tretmanima, kako bi se osiguralo da nisu inficirani
- Prvi simptomi: Ako primetite bilo koji od ranih simptoma srčanog crva kao što su kašalj, letargija, ili gubitak apetita, važno je da odmah posetite veterinara. Rani simptomi mogu biti suptilni, ali pravovremena dijagnoza može sprečiti ozbiljne komplikacije.
- Propušteni preventivni tretmani: Ako je došlo do propusta u redovnoj preventivnoj terapiji, važno je odmah testirati psa. Čak i jedan propušteni ili kasno dat preventivni tretman može ostaviti psa nezaštićenim.
Testovi za dijagnozu
Veterinari koriste nekoliko različitih testova za dijagnostikovanje srčanog crva kod pasa:
- Antigenski test: Ovo je najčešći i najpouzdaniji test za otkrivanje prisustva odraslih ženki srčanog crva. Uzorak krvi psa se analizira na prisustvo specifičnih antigena koje proizvode odrasli crvi. Test može otkriti infekciju tek šest meseci nakon što je pas zaražen, jer je potrebno vreme da crvi sazreju.
- Mikrofilarski test: Ovaj test se koristi za otkrivanje mikrofilara, larvnog oblika srčanog crva, u krvi psa. Mikrofilari su prisutni u krvotoku zaraženih pasa i mogu se videti pod mikroskopom. Testiranje na mikrofilare se često radi u kombinaciji sa antigenskim testom kako bi se potvrdila dijagnoza.
- Radiografija (rendgen): U naprednim slučajevima, veterinari mogu koristiti rendgenske snimke kako bi procenili stanje srca i pluća psa. Ovaj metod može pomoći u identifikaciji oštećenja izazvanih srčanim crvom. Rendgenski snimci mogu otkriti povećanje srca i promene u plućnim arterijama.
- Ehokardiografija (ultrazvuk srca): Ova metoda omogućava detaljan pregled srca i krvnih sudova psa, pružajući informacije o prisustvu i lokaciji srčanih crva, kao i o stepenu oštećenja srca. Ehokardiografija može biti korisna u proceni ozbiljnosti infekcije i planiranju tretmana.
- Dodatni krvni testovi: Mogu se koristiti za procenu opšteg zdravstvenog stanja psa i identifikaciju eventualnih komplikacija izazvanih infekcijom. Ovi testovi mogu uključivati analizu kompletne krvne slike, biohemijske profile i testove funkcije jetre i bubrega.
Prevencija srčanog crva
Prevencija srčanog crva kod pasa je od suštinske važnosti, jer infekcija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema pa čak i smrti. Srećom, postoje efikasne preventivne mere koje vlasnici pasa mogu preduzeti kako bi zaštitili svoje ljubimce.
Preventivni tretmani i lekovi
Na tržištu postoji nekoliko vrsta preventivnih tretmana koji su dizajnirani da spreče infekciju srčanim crvom:
- Oralni preparati: Postoji nekoliko različitih vrsta tableta koje se daju psima jednom mesečno i to u svim mesecima kada je pojačana aktivnost insekata, komaraca, krpelja i sličnih. Ovi lekovi sadrže aktivne supstance koje ubijaju larve srčanog crva pre nego što dostignu zrelost. S obzirom na klimatske uslove u Srbiji poslednjih godina, iskrena preporuka veterinara je da se preventiva primenjuje skoro čitave godine – Najbolji izbor za zaštitu pasa od srčanog crva je NexGard Spectra koju i psi najradije konzumiraju jer dolazi u formi poslastice.
- Topikalni tretmani: Ovo su tečnosti koje se nanose direktno na kožu psa, obično na područje vrata. Ovi proizvodi sadrže insekticide koji ubijaju larve srčanog crva i druge parazite. Jedan od najpoznatijih topikalnih tretmana je selamektin.
- Injekcioni preparati: Ovi lekovi pružaju dugotrajnu zaštitu (do šest meseci) i obično se daju dva puta godišnje. Moksidektin je aktivna supstanca koja se koristi u injekcionim preparatima.
- Ogrlice protiv parazita: Neke ogrlice sadrže insekticide koji ne samo da odbijaju krpelje i buve, već pružaju zaštitu i od srčanog crva.
Saveti za vlasnike pasa
- Redovne kontrole kod veterinara: Redovne posete veterinaru za testiranje i preventivne tretmane su ključne. Veterinari preporučuju godišnje testiranje na srčanog crva, čak i ako pas prima preventivne tretmane tokom cele godine.
- Pridržavanje rasporeda preventivnih tretmana: Važno je da se vlasnici pridržavaju preporučenog rasporeda za davanje preventivnih lekova. Propusti u redovnom davanju leka mogu ostaviti psa nezaštićenim.
- Smanjenje izloženosti komarcima: Budući da komarci prenose srčani crv, smanjenje izloženosti psa komarcima može pomoći u prevenciji. Ovo uključuje držanje psa unutra tokom večernjih sati kada su komarci najaktivniji i korišćenje repelentnih sredstava za pse.
Lečenje srčanog crva
Lečenje srčanog crva kod pasa je složen proces koji zahteva veterinarski nadzor i pažljivo planiranje. Lečenje može biti uspešno, ali zahteva vreme i posvećenost.
Stabilizacija stanja psa
Pre nego što se započne sa tretmanom, važno je stabilizovati stanje psa, posebno ako pas pokazuje ozbiljne simptome. Veterinar može preporučiti terapiju za stabilizaciju koja može trajati nekoliko nedelja ili meseci, u zavisnosti od stanja psa.
Protokol lečenja
- Pripremna faza: Uključuje davanje lekova za ublažavanje simptoma i smanjenje rizika od komplikacija tokom lečenja. Ovi lekovi mogu uključivati antibiotike za lečenje sekundarnih infekcija i kortikosteroide za smanjenje upale.
- Primarna terapija: Uključuje davanje lekova koji ubijaju odrasle srčane crve. Melarsomin dihidrohlorid je najčešće korišćen lek u ovoj fazi. Obično se daje u seriji injekcija tokom nekoliko nedelja.
- Prateća terapija: Nakon eliminacije odraslih crva, pas će primati preventivne lekove kako bi se ubile preostale larve i sprečile buduće infekcije.
Oporavak i praćenje nakon lečenja
- Ograničenje fizičke aktivnosti: Tokom lečenja i oporavka, fizička aktivnost psa mora biti strogo ograničena kako bi se smanjio rizik od komplikacija, kao što su plućna embolija ili srčani problemi. Pas može morati provesti nekoliko meseci u stanju smanjene aktivnosti.
- Redovne kontrole kod veterinara: Veterinar će pratiti napredak psa kroz redovne kontrole i dodatne testove kako bi se osiguralo da je lečenje uspešno i da nema komplikacija.
Otkrijte još više saveta i trikova za srećniji život vaših ljubimaca!
Francuski Buldog – kompletan vodič za buduće vlasnike
Francuski buldog je jedna od najpopularnijih rasa pasa u Srbiji. Poznat po svojoj razigranosti, simpatičnom
Jazavičar – prijateljski pas sa velikim karakterom
Poreklo i nasleđeJazavičar (Dachshund) je pas prepoznatljiv po svom izduženom telu i kratkim nogama.Nastao je