Izaberite deo teme za čitanje:
Šta su krpelji?
Krpelji su mali paraziti koji se hrane krvlju svojih domaćina, među kojima su najčešće psi. Oni spadaju u grupu člankonožaca, tačnije u klasu paukolikih zglavkara (Arachnida). Krpelji prolaze kroz četiri životne faze: jaje, larva, nimfa i odrasla jedinka. Svaka faza, osim jajeta, zahteva krvni obrok kako bi prešla u narednu fazu razvoja.
Opis i karakteristike krpelja
Krpelji su veličine od nekoliko milimetara do jednog centimetra, u zavisnosti od faze razvoja i vrste. Imaju osmokraki oblik tela, što ih čini sličnim paukovima. Njihovo telo je podeljeno na dva osnovna dela: prednji deo (gnatosoma) koji nosi usta i zadnji deo (idiosoma) koji sadrži organe za probavu, disanje i reprodukciju. Kada se hrane, krpelji se pričvršćuju za kožu domaćina pomoću specijalizovanih usta koja se nazivaju hipostomi, koja su opremljena zubcima koji omogućavaju čvrsto vezivanje.
Životni ciklus krpelja
Jaje: Ženka krpelja polaže stotine do hiljade jaja na tlo. Jaja se izlegu u larve nakon nekoliko nedelja.
Larva: Larve, poznate i kao „šestonožne nimfe“, traže male domaćine poput glodara ili ptica. Nakon što se nahrane, otpadaju s domaćina i prelaze u nimfu.
Nimfa: Nimfe imaju osam nogu i traže veće domaćine, kao što su psi. Nakon što se nahrane krvlju domaćina, prelaze u odraslu fazu.
Odrasla jedinka: Odrasli krpelji traže velike domaćine kao što su psi ili ljudi. Nakon parenja, ženka polaže jaja i ciklus počinje ispočetka.
Vrste krpelja koji napadaju pse
Neke od najčešćih vrsta krpelja koje napadaju pse uključuju:
Ixodes ricinus (obični krpelj): Često prenosi lajmsku bolest.
Rhipicephalus sanguineus (smeđi pseći krpelj): Može preneti bolesti poput erlihioze i babezioze.
Dermacentor reticulatus: Poznat po prenošenju bolesti kao što je krpeljska groznica.
Uvod u problematiku krpelja kod pasa
Krpelji su jedan od najopasnijih spoljašnjih parazita koji mogu ugroziti zdravlje vašeg psa. Ovi sitni paraziti postaju aktivni sa porastom temperature i vlage, što ih čini posebno rasprostranjenim tokom proleća i leta. Kako bi zaštitili svoje ljubimce, vlasnici pasa moraju biti svesni opasnosti koje krpelji predstavljaju, kao i načina prepoznavanja i prevencije njihovih ujeda.
Krpelji nisu samo neprijatni paraziti koji se hrane krvlju svojih domaćina; oni takođe mogu prenositi ozbiljne bolesti koje mogu imati teške posledice po zdravlje vašeg psa. Bolesti koje prenose krpelji, kao što su babezioza, erlihioza i anaplazmoza, mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija, pa čak i smrti ako se ne leče pravovremeno.
Prema istraživanjima, krpelji su najaktivniji u periodima kada temperatura prelazi 10°C, a vlažnost je visoka. Ovo znači da su psi koji provode puno vremena napolju, posebno u ruralnim i šumovitim područjima, podložniji napadima krpelja. Redovno pregledanje pasa nakon šetnje može pomoći u ranom otkrivanju krpelja i sprečavanju potencijalnih bolesti.
Sezona pojave krpelja
Krpelji su sezonski paraziti, a njihova aktivnost varira u zavisnosti od klimatskih uslova. Najaktivniji su tokom proleća i leta, kada temperature rastu i vremenski uslovi postaju povoljniji za njihov razvoj. Tokom ovih meseci, vlasnici pasa treba da budu posebno oprezni i da preduzimaju preventivne mere kako bi zaštitili svoje ljubimce od ujeda krpelja.
Tokom zime, aktivnost krpelja značajno opada, ali to ne znači da su potpuno nestali. U blažim klimatskim područjima ili tokom blagih zima, krpelji mogu ostati aktivni tokom cele godine. Stoga je važno da vlasnici pasa budu svesni rizika i da kontinuirano sprovode preventivne mere protiv krpelja.
Kako prepoznati krpelja kod psa
Prepoznavanje krpelja kod psa je ključno za pravovremeno reagovanje i sprečavanje potencijalnih bolesti koje krpelji mogu preneti. Redovno pregledanje vašeg psa, posebno nakon šetnje u prirodi, može značajno smanjiti rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema.
Najčešća mesta gde se krpelji nalaze
Krpelji se mogu pričvrstiti za bilo koji deo tela psa, ali postoje određena mesta gde se najčešće nalaze:
- Vrat i područje ispod ogrlice: Krpelji često traže mesta gde je koža tanja i gde se pas teže može češati.
- Šape i između prstiju: Ova područja su često u kontaktu sa travom i grmljem, gde krpelji vrebaju svoje domaćine.
- Očni kapci: Krpelji se mogu sakriti u finim dlakama oko očiju.
- Prepone i unutrašnja strana zadnjih nogu: Ova mesta su zaštićena i pružaju idealne uslove za krpelje.
- Unutrašnjost ušiju: Krpelji se mogu sakriti unutar ušiju, gde je toplo i vlažno.
Znakovi i simptomi prisustva krpelja
Prisustvo krpelja može se manifestovati kroz različite znakove i simptome:
- Vidljivo prisustvo krpelja: Najjednostavniji način prepoznavanja je vizuelni pregled krzna i kože psa. Krpelji se često vide kao male, tamne izrasline na koži.
- Često češanje ili grickanje: Ako pas često češe ili gricka određeni deo tela, moguće je da se tamo nalazi krpelj.
- Crvenilo i otok: Mesto ujeda može biti crveno, otečeno i iritirano.
- Iscrpljenost i malaksalost: Krpelji mogu izazvati anemiju kod pasa, što se manifestuje kao iscrpljenost i malaksalost.
- Promene u ponašanju: Pas može postati letargičan ili nervozan zbog iritacije koju izazivaju krpelji.
Simptomi nakon ujeda krpelja kod pasa
Ujed krpelja može izazvati različite simptome kod pasa, u zavisnosti od vrste krpelja i bolesti koje može preneti. Neki od simptoma su blagi i prolazni, dok drugi mogu ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme koji zahtevaju hitnu veterinarsku intervenciju.
Crvenilo i otok
Jedan od prvih znakova ujeda krpelja je crvenilo i otok na mestu gde se krpelj pričvrstio. Ova reakcija može biti slična ujedom insekta i često prolazi sama od sebe nakon što se krpelj ukloni. Međutim, ako crvenilo i otok ne prolaze ili se pogoršavaju, to može biti znak infekcije ili alergijske reakcije.
Malaksalost i bleda sluzokoža
Krpelji se hrane krvlju svog domaćina, što može dovesti do iscrpljenosti i malaksalosti kod pasa, posebno ako su bili napadnuti većim brojem krpelja. Anemija, koju krpelji mogu izazvati, često se manifestuje kroz bledu sluzokožu (desni i unutrašnja strana očnih kapaka). Ovo je ozbiljan znak koji zahteva veterinarsku pažnju.
Tamni urin
Tamni urin može biti znak babezioze, jedne od bolesti koje prenose krpelji. Babezioza je parazitska infekcija koja napada crvena krvna zrnca i može dovesti do hemolitičke anemije. Ako primetite da vaš pas ima tamni urin, hitno posetite veterinara.
Odbijanje hrane i povraćanje
Pas koji je zaražen bolešću koju prenose krpelji može pokazivati simptome kao što su gubitak apetita i povraćanje. Ovi simptomi, zajedno sa iscrpljenošću i malaksalošću, mogu ukazivati na ozbiljno zdravstveno stanje koje zahteva brzu veterinarsku intervenciju.
Drugi simptomi
Ujed krpelja može izazvati i druge simptome, kao što su:
- Bol u zglobovima: Psa može boleti prilikom kretanja, što je često povezano sa erlihiozom.
- Povišena temperatura: Groznica je čest simptom mnogih bolesti koje prenose krpelji.
- Kašalj i otežano disanje: Simptomi koji mogu ukazivati na anaplazmozu ili druge respiratorne infekcije.
Bolesti koje prenose krpelji
Krpelji nisu samo neprijatni paraziti; oni takođe mogu preneti ozbiljne bolesti koje mogu imati teške posledice po zdravlje vašeg psa. Neke od najčešćih bolesti koje prenose krpelji uključuju babeziozu, erlihiozu i anaplazmozu. Razumevanje ovih bolesti, njihovih simptoma i tretmana može vam pomoći da preduzmete prave korake u zaštiti vašeg ljubimca.
Babezioza (piroplazmoza)
Uzročnici babezioze: Babeziozu kod pasa izaziva protozoa Babesia canis, koju prenose zaraženi krpelji iz vrsta Rhipicephalus i Dermacentor.
Simptomi babezioze: Babezioza se manifestuje simptomima kao što su povišena temperatura, malaksalost, anemija, i žutica. Vlasnici pasa često primećuju tamniji urin i letargiju kod svojih ljubimaca.
Lečenje babezioze: Ukoliko se babezioza dijagnostikuje na vreme, prognoza je dobra. Lečenje uključuje upotrebu antiparazitskih lekova koje propisuje veterinar. Kasno dijagnostikovanje može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući smrtonosni ishod.
Erlihioza
Uzročnici erlihioze: Erlihioza kod pasa uzrokovana je rikecijom Erlichia canis, koju prenose zaraženi krpelji.
Simptomi erlihioze: Simptomi erlihioze uključuju umor, gubitak apetita, malaksalost, kašalj, tačkasta krvarenja, povišena temperatura, i otežano disanje. Bolest može ostati neprimećena godinama pre nego što se simptomi pojave.
Lečenje erlihioze: Lečenje uključuje upotrebu antibiotika koje propisuje veterinar. Pravovremena dijagnoza i tretman ključni su za uspešno lečenje erlihioze.
Anaplazmoza
Uzročnici anaplazmoze: Anaplazmoza je bakterijska bolest koja se javlja u dva oblika: Anaplasma phagocytophilium, koja napada bela krvna zrnca, i Anaplasma platys, koja napada trombocite.
Simptomi anaplazmoze: Prvi simptomi se javljaju 7 do 14 dana nakon ujeda krpelja i mogu biti vrlo raznoliki. Najčešći simptomi uključuju groznicu, bolove u zglobovima, povraćanje, i prolive.
Lečenje anaplazmoze: Lečenje uključuje upotrebu antibiotika tokom perioda koji može trajati do 30 dana. Pravovremena dijagnoza i tretman ključni su za uspešno lečenje.
Prevencija krpelja kod pasa
Prevencija ujeda krpelja kod pasa je ključna za očuvanje njihovog zdravlja. Postoji nekoliko metoda i proizvoda koji mogu pomoći u zaštiti vašeg ljubimca od ovih opasnih parazita.
Redovni pregledi posle šetnji
Jedan od najjednostavnijih, ali i najvažnijih koraka u prevenciji je redovni pregled psa nakon svake šetnje, posebno ako ste bili u područjima sa visokom travom, šumama ili parkovima. Pregledajte psa pažljivo, fokusirajući se na područja gde se krpelji najčešće zadržavaju: vrat, šape, između prstiju, očni kapci, prepone i unutrašnja strana ušiju. Ukoliko pronađete krpelja, odmah ga pažljivo uklonite.
Preventivni tretmani i sredstva
Na tržištu postoji mnogo različitih proizvoda koji mogu pomoći u prevenciji krpelja. Evo nekih najefikasnijih opcija:
- Spot-on tretmani: Ovo su tečnosti koje se nanose direktno na kožu psa, obično na vrat ili leđa. Oni pružaju zaštitu od krpelja nekoliko nedelja.
- Ogrlice protiv krpelja: Ove ogrlice sadrže insekticide koji ubijaju krpelje i druge parazite. Mogu pružiti zaštitu do nekoliko meseci.
- Oralni preparati: Tablete koje psi mogu uzimati pružaju dugotrajnu zaštitu od krpelja. Ovi preparati često deluju tako što čine krv psa toksičnom za krpelje kada se hrane. Kao najefikasnija i najčešće korišćena preventiva koriste se NexGard Spectra tabelete – Ove tablete su u obliku poslastica i za većinu pasa ne predstavlja problem da ih sa uživanje pojede.
- Šamponi i sprejevi: Postoje posebni šamponi i sprejevi koji sadrže insekticide i mogu se koristiti za dodatnu zaštitu, posebno nakon šetnji u područjima gde su krpelji česti.
Održavanje okoline
Pored direktne zaštite psa, važno je održavati i okolinu u kojoj pas boravi. Redovno kosite travu i uklanjajte nisko raslinje u dvorištu kako biste smanjili mesta gde se krpelji mogu zadržavati. Ako je vaš pas često u kontaktu sa divljim životinjama, pokušajte ograničiti njihov pristup vašem dvorištu.
Redovne posete veterinaru
Redovne posete veterinaru mogu pomoći u ranom otkrivanju problema sa krpeljima. Veterinar može preporučiti odgovarajuće preventivne mere i tretmane prilagođene vašem psu.
Kako bezbedno ukloniti krpelja sa psa
Uklanjanje krpelja sa psa je delikatan proces koji zahteva pažnju i pravilnu tehniku kako bi se izbegle komplikacije. Evo koraka koji vam mogu pomoći da bezbedno uklonite krpelja sa vašeg ljubimca.
Koraci za sigurno uklanjanje krpelja
- Priprema alata: Pre nego što počnete, pripremite alat koji će vam biti potreban. To uključuje pincetu sa finim vrhom ili specijalni alat za uklanjanje krpelja, rukavice, alkohol za dezinfekciju, i mali kontejner sa alkoholom za ubijanje krpelja.
- Stavljanje rukavica: Uvek nosite rukavice kada rukujete krpeljem kako biste zaštitili sebe od mogućih infekcija.
- Pronalazak krpelja: Pregledajte psa i locirajte krpelja. Najčešća mesta su vrat, šape, između prstiju, očni kapci, prepone i unutrašnja strana ušiju.
- Uhvatite krpelja: Pomoću pincete ili specijalnog alata za uklanjanje krpelja, čvrsto uhvatite krpelja što bliže koži psa. Pazite da ne stisnete telo krpelja kako biste izbegli ispuštanje zaražene tečnosti.
- Polako izvucite krpelja: Povucite krpelja polako i ravnomerno, bez uvrtanja ili trzanja. Ovaj postupak pomaže da se ceo krpelj, uključujući glavu, ukloni iz kože.
- Dezinfekcija mesta ujeda: Nakon što ste uklonili krpelja, mesto ujeda očistite alkoholom ili antiseptičkom otopinom kako biste sprečili infekciju.
- Ubijanje krpelja: Stavite uklonjenog krpelja u kontejner sa alkoholom kako biste ga ubili. Nikada ne zgnječite krpelja prstima jer to može osloboditi zaražene tečnosti.
- Praćenje simptoma: Nastavite da pratite svog psa narednih nekoliko nedelja na eventualne znakove bolesti kao što su groznica, letargija, gubitak apetita ili otok na mestu ujeda. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, obratite se veterinaru.
Šta izbegavati pri uklanjanju krpelja
- Nemojte to činiti golim rukama: Uvek nosite rukavice kako biste smanjili rizik od infekcije.
- Nemojte koristiti vruće šibice ili cigarete: Ovo može izazvati povredu psa i povećati rizik od infekcije.
- Nemojte uvrtati ili trzati krpelja: Ova tehnika može dovesti do odvajanja glave krpelja koja ostane u koži, što može izazvati infekciju.
Krpelji su ozbiljna pretnja za zdravlje pasa, posebno tokom proleća i leta kada su najaktivniji. Rano prepoznavanje, pravilno uklanjanje i efikasna prevencija krpelja ključni su za očuvanje zdravlja vašeg ljubimca. Redovno pregledanje psa, korišćenje preventivnih tretmana i održavanje čiste okoline značajno smanjuju rizik od ujeda krpelja i prenošenja bolesti.
U slučaju bilo kakvih simptoma ili sumnji na bolesti koje prenose krpelji, odmah se obratite veterinaru. Pravovremena intervencija može spasiti život vašeg ljubimca i sprečiti komplikacije.
Preporuka
Za sve vlasnike pasa koji žele najbolje za svoje ljubimce, preporučujemo da posetite naš online shop. U našoj ponudi možete pronaći širok spektar proizvoda za prevenciju i zaštitu od krpelja. Osim toga, nudimo kvalitetnu hranu i opremu za pse koja će vašem ljubimcu obezbediti sve što mu je potrebno za zdrav i srećan život.
Posetite naš online shop i opremite se svime što je potrebno za zaštitu i negu vašeg psa. Pružite svom ljubimcu najbolju moguću zaštitu i brigu, jer zaslužuje samo najbolje!
Otkrijte još više saveta i trikova za srećniji život vaših ljubimaca!
Jazavičar – prijateljski pas sa velikim karakterom
Poreklo i nasleđeJazavičar (Dachshund) je pas prepoznatljiv po svom izduženom telu i kratkim nogama.Nastao je
Alergija kod pasa: sve što treba da znate o simptomima, uzrocima i lečenju
Simptomi alergije kod pasa: kako prepoznati problem?Alergijske reakcije kod pasa mogu se manifestovati različitim simptomima,